Galéria Statua | Rasťo Trizma
15999
page,page-id-15999,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,vertical_menu_enabled,,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-7.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.1,vc_responsive

Rasťo Trizma

Malé biele

Vernisáž: vo štvrtok 16.05. 2013 o 18.00 hod.

Foto © Martin LettrichV interpretácii si zachováva mužský  nadhľad, problém nerozoberá do detailov, zameriava sa na jeho podstatu, základný rys či charakteristiku. Mení pri tom ohniskovú vzdialenosť, postupuje od globálneho pohľadu na súčasný stav civilizácie, cez vzájomné vzťahy až k  situáciám, v ktorých sa ocitá jedinec. Všíma si ako prostredie ľudí paušalizuje, vytráca sa individualita, vládne ľahostajnosť k významu a hodnote človeka, ktorý sa dostáva na úroveň anonymného elementu a pracovnej sily. Nikoho nezaujíma kvalita a forma života, ani otázka ako a kam ďalej. Paralelne sa prehlbuje nielen kríza medziľudských vzťahov, ale aj vzťahov dvojice, keďže každý vidí veci inak a  nevedia sa navzájom dohodnúť. Zákruty ľudskej mysle a formy myslenia skúma sondami do vnútra jednotlivca, s cieľom dopracovať sa k jadru či duši.

Napriek všetkému, čo som povedala, biela výstava nie je čierna obsahom, je humanistická i kritická zároveň. Postavená na opozitách. Unifikáciou sa vyjadruje k individualite, anonymnosťou k osobným záležitostiam, jednoduchosťou k zložitosti, jednofarebnosťou k rôznorodosti a nástojčivosť obrusuje zľahčujúca irónia. Zvolil si k tomu neosobnú piktografickú figuráciu, s dohladka vybrúseným povrchom. Modul, s príslušným atribútom hovoriaci v Rasťovom znakovom jazyku o svojich schopnostiach, vlastnostiach osobitosti či situácii. Popri celkovej úspornosti je ich výraz prekvapivo silný. Na výstave ho umocňuje jednoliatosť,  jednofarebnosť, jedna receptúra a v týchto súvislostiach i chrámovo pôsobiaci priestor galérie. Monodráma v jednom dejstve.

I keď socha býva v porovnaní s maľbou menej komunikatívna, vizuálny zážitok, k tomu  nejasná správa o stave sveta a istá prevaha sochy nad divákom v mnohých z nás zdvihla hladinu cukru a emócií. A vraj, Malé biele.

Xénia Lettrichová

Stacks Image 324
Stacks Image 306
Stacks Image 308
Stacks Image 310
Stacks Image 312
Stacks Image 314
Stacks Image 302
Stacks Image 178