Galéria Statua | Viktor Oravec
16005
page,page-id-16005,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,vertical_menu_enabled,,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-7.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.1,vc_responsive

Viktor Oravec

Kapur@

Vernisáž: vo štvrtok 27. 6. 2013 o 18.00 hod.

Foto © Martin Lettrich


Výstavou Kapur@ pokračuje v autorskej  línii projektov, v obsahovo vizuálnej koncepcii ktorých sa primárne nechá inšpirovať samotným priestorom, jeho charakterom, špecifikami a možnosťou podmaniť si ho podľa vlastnej predstavy. V tomto zmysle svoje spravila do stien vpísaná história i zvláštna spiritualita Galérie Statua. Viktor si pripravil priestorovú kompozíciu reflektujúcu zaujatie jedným zo základných diel tibetského budhizmu z 8. storočia n. l., Tibetskou knihou mŕtvych. V jej ponímaní ľudského bytia smrť nie je definitíva a život pozemský i posmrtný sú dve formy vyššej existencie. Prechod medzi nimi je plynulý a jeho zvládnutie tkvie v správne nastavenej životnej ceste.

Kladenie takýchto otázok a hľadanie odpovedí je staré ako ľudstvo samo, iba prístup k nim sa mení. Viktorova interpretácia dáva možnosť zamyslieť sa a vnímať, čo nám našepkáva. Kapura v šarišskom a zemplínskom nárečí znamená bránu. V inštalácii figurujú dve a autor ich chápe ako vymedzenie púte. Bielu v úvode ako priechodný počiatok, moment vzniku i reinkarnácie. Čierna v závere predstavuje zavŕšenie životnej cesty a súčasne prechod do dimenzie, v ktorej sa duše vyzliekajú z fyzickej podoby.

Viktor minimálnymi prostriedkami dosiahol kultivované, kompaktné a presvedčivé prepojenie konceptuálnej a vizuálnej stránky. Myšlienkovo špecifický svet zobrazuje odhmotnene. Vyjadrenie zúžil na orientáciu v línii sever – juh, kocku a princípy z nej odobraté, UV svetlo, čiernu a bielu farbu. A rozšíril o symboliku čísiel, mágiu  ilúzie, ktorými v súhre so svetlom a tmou prebúdza zmysly a fantáziu. Skoncipoval mystické prostredie, v ktorom sa divák stáva prízrakom a neistý samým sebou sa vznáša priestorom.

Milí priatelia, ďakujem za pozornosť a prajem vám pôsobivú chvíľu bez kontaktu z realitou.

Xénia Lettrichová

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Stacks Image 324
Stacks Image 306
Stacks Image 308
Stacks Image 310
Stacks Image 312
Stacks Image 314
Stacks Image 302
Stacks Image 178
Stacks Image 238