Galéria Statua | Jakub Trajter – Temnosvit
16901
page,page-id-16901,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,vertical_menu_enabled,,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-7.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.1,vc_responsive

Jakub Trajter

Temnosvit

9. 3 – 30. 3.


 

Sochár Jakub Trajter absolvoval v roku 2008 VŠVU v Bratislave. V roku 2014 dostal za svoju tvorbu cenu Martina Benku. V roku 2015 vytvoril podľa libreta Tomáša Berku výtvarné diela pre slovenský pavilón na EXPO v Miláne.

Z Jakuba srší elán a nákazlivý entuziazmus. V bratislavskej štvrti drobného priemyslu, obchodu a skladov si zaobstaral a vybudoval ateliér. Premyslene investoval do vybavenia, strojov a technológií, vďaka čomu je schopný sám vykonávať celú škálu potrebných úkonov, rozšíril možnosti výtvarného vyjadrenia a zároveň si rozviazal ruky pri autorských realizáciách. Aktuálne zabeháva spoluprácu seba a 3D tlačiarne, ktorú neplánuje využívať na tlač sochy v jej definitívnej podobe, ale ako východisko k ďalším postupom. O aktuálne riešenom probléme rozmýšľa aj pri maľbe, síce v ploche, ale i tam modeluje tvar a ujasňuje si významovo – priestorové vzťahy. Jakub študoval u prof. Juraja Meliša so zameraním na sochu, objekt a inštaláciu a tieto prístupy k forme, téme a priestoru sa v jeho tvorbe zbližujú.

Z materiálov preferuje kov, rád ho ovláda a zvláda inovatívnymi spôsobmi. Skoro zásadne využíva už použitý polotovar z kovošrotu. Síce patrí medzi zberačov, či skôr vyberačov, ale na jeho objektoch to nepoznať. Tvorbu si nezľahčuje skratkou medzi tvarovou podobnosťou šrotových dielov a realitou, ale inšpirujúc sa materiálom, sochu modeluje. Rúry a iné východiskové priemyselné výrobky rôzne upravuje, rozrezáva, tvaruje, zvára a nekonvenčne adjustuje. Príkladom sú vystavené Chobotnice a Cesty. Neostáva len pri formálnej zaujímavosti a pointe, ale vec detailne, aj v štruktúrach prepracováva. Plazmovou rezačkou narúša povrch a vzniknuté stopy povyšuje na modeláciu. Jakubova fascinácia silou, schopnosťami a možnosťami ohňa je zrejmá. V jeho rukách je nielen dobrý pomocník, ale aj dobrý pán. Sám odlieva do bronzu, k čomu potrebné skúsenosti získal dlhoročnou praxou u Andreja Rudavského. Na výstave predstavuje rad sôch na tému tieňov pod stromami, ktoré dobre demonštrujú jeho postupy. Keď ho zaujme námet, vie si k nemu vymyslieť spôsob realizácie, ktorý interpretáciu ešte umocní (respektíve naopak, nápad ponúkne materiál a technika). Tiene vymodeloval z nití, priamo zaformoval a odlial do kovu. Nezvyklá a zrýchlená technológia priniesla odľahčené tvaroslovie a priehľady v osobitej hre priestorových štruktúr. Výborne zhmotnené nehmotné a nerovnomerné svetlo v jeho grafike a trojrozmernosti.

A z pohľadu doterajšej sochárskej tvorby Jakuba Trajtera , sľubný vývoj od jednoduchšieho plánu k šifre.

                                                         Xénia Lettrichová