Galéria Statua | Daniel Brogyányi – 2017
18019
page,page-id-18019,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,vertical_menu_enabled,,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-7.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.1,vc_responsive

Dobrý večer prajem, v tejto v šedivej dušičkovej nálade vás vítam v pestrofarebnom svete fotografa a výtvarníka Daniela Brogyányiho, na výstave Usmej sa a úsmev opätuj.

Kto pozná Dana vie, že sa nejedná o smajlíkový marketing. Uvedené heslo má už roky napísané na zemi pred vchodom do ateliéru a v podstate predstavuje i stálu obsahovú súčasť jeho tvorby. Nenájdete v nej ani stopu chmúry, smútku a nedajbože vážnosti či témy, ktoré smrteľníci riešia denne. Dano tvorivo a myšlienkovo žije v tej lepšej krajine za zrkadlom, kde podnetom k tvorbe je možnosť stvárniť veselý a aspoň trochu kontroverzný alebo oko potešujúci námet, vyviesť nejakú recesiu, prípadne fotografiou či farbami zabrať nové územie. Má svoj okruh motívov, ktoré variuje , sú v ňom ženy, potom opäť ženy a ich atribúty, príroda, sliepky, stromy, kvety, otlačky prstov a z novodobej reality QR kódy.

Daniel je fotograf, ktorý cez optiku média uvažuje o ďalších možnostiach tvorby. Ako mnoho kolegov i on má počítač ako rovnocenného spolupracovníka. Jeho možnosti využíva naplno, fotku v počítači upravuje, dotvára a modifikuje svojím charakteristickým koloristickým spôsobom, vytlačí a následne ešte domaľováva štetcom. Pre dnešnú príležitosť pripravil aj dva portréty vzťahujúce sa k Bratislave a k Pálffyho palácu panovníčky Márie Terézie a palatína Juraja Pálffyho.

Závesná forma foto obrazu je jedna poloha jeho tvorby, druhá a veľmi častá je expanzia do priestoru a pre fotografiu veľmi nekonvenčný spôsob aplikácie na interiérové a exteriérové prvky, čoho výborným a neprehliadnuteľným príkladom je dlažba vo výstavnej miestnosti. V podstate nikdy neodolá, každý priestor, ktorý dostane k dispozícii stvárni po svojom a vystačí si pri tom s málom, často len s niekoľkými základným farbami a nadšením. Príležitosť vidí všade, môže to byť auto, okuliare, rolety, kamenný múr, most i oblečenie a topánky, ktoré dokonca navrhuje. Vo svojom výtvarnom svete nielen tvorí, ale i žije a na čo má dosah, mení na novú, veselšiu realitu.

To, že priestor je fenomén, ktorom sa rád tvorivo pohybuje, dokazujú aj zo železných prvkov zvárané sochárske objekty. Majú svoju nespornú kvalitu , ale tým, že sú zrazu vážne a len vo farbe hrdzavého materiálu, sa z jeho tvorby v tom dobrom slova zmysle vymykajú.

Danovmu naturelu a výtvarnému cíteniu je blízky umelecký jazyk Pop artu a zvlášť tvorba Andy Warhola, jeho farebný svet, zdroje inšpirácie, uvoľnenosť, extravagancia a prekračovanie hraníc. Dano si však ide vlastnou cestou, spontánne reaguje na aktuálne podnety a prostredie. Všetko, čo robí, robí nekonvenčne a pritom sa baví hlavne na vlastný účet. Strieľa si nielen zo života, ale i zo smrti, usporiadal napríklad niekoľko happeningov na tému vlastného karu.

Daniel Brogyányi je na slovenskej scéne ojedinelý plnofarebný fenomén , ktorý sa veľmi nestará o to ako sa jeho tvorba prijíma, len nasleduje svoj inštinkt a predstavu. Tak, ako pri tejto brogyányiovskej kombinácii klasickej výstavy a inštalácie s performatívnymi prvkami, koncipovanej priamo na priestor galérie. Ďakujem Vám za pozornosť a dovolím si pripomenúť – usmievajte sa.

Xénia Lettrichová