Dom umenia , 2. poschodie, nám. SNP 12, Bratislava
Vernisáž: vo štvrtok 18. 1. 2018 o 18.00 hod.
Kurátor výstavy: Xénia Lettrichová
Spolupráca: Ľuba Belohradská, Roman Popelár
Organizačná spolupráca a podpora: Slovenská národná galéria, Fond na podporu umenia, Dom umenia, Galéria Statua
Projekt Statua predstavuje prezentačnú sondu do slovenskej sochárskej tvorby prostredníctvom cyklu výstav absolventov sochárskych, sklárskych a keramických ateliérov za uplynulých 60 rokov. Zámerom je postupne a v generačnom slede podať obraz o podobe komornej tvorby a jej autorskom zázemí. Prostredníctvom vystavených diel o formálnych tendenciách, o sochárskych postupoch a obsahových líniách.
Statua 2018 je úvodnou výstavou absolventov VŠVU v Bratislave a UMPRUM v Prahe z obdobia rokov 1968 až 1978 ,(nasledujúcou bude výstava z tvorby absolventov z r. 1979 až 1989.)
Cyklus tak začína generáciou, v ktorej prejave, aspoň v prvých rokoch desaťročia, ešte rezonovala slobodná, tvorivá atmosféra 60. rokov, ktorá však svoju výtvarnú dráhu nastúpila v najtvrdšom období normalizácie, zavretých hraníc i všetkých informačných okien. Napriek skutočnosti, tvorivo hľadajúcou vlastný priestor na vyjadrenie.
Presnejšie tým spektrom absolventov, ktorí sa miesto režimom očakávanej, politicky angažovanej osobnej a pracovnej spolupráce, stiahli radšej do zóny tematicky privátnej, poetickej, prírodnej či abstraktnej a preto spoločensky slabo viditeľnej. Na druhej strane na výstave nie sú prítomní tí sochári, ktorí tvorivé ambície, či už pred revolúciou alebo po nej, vymenili za a priori komerčné stratégie. A žiaľ nie sú tu zastúpení ani niektorí, či už z osobných alebo z prevádzkových dôvodov, ktorí by určite prispeli k úplnosti obrazu i kvalite výstavy. A samozrejme i takí, ktorí sa z koncepciou projektu, či kolektívnou výstavou nestotožnili.
Výstava Statua 2018, prezentujúca tvorbu pomaly najstaršej sochárskej, stále ešte tvorivo aktívnej generácie, prispieva k lepšiemu a objektívnejšiemu poznaniu súčasnej slovenskej sochárskej tvorby, šírky formálnych a interpretačných postupov i tematického zamerania. Výstava poukazuje na to, že popri často verejnosti prezentovaných konceptuálne orientovaných projektoch, je živá a veľmi široká línia autorských programov vychádzajúcich z klasickej štruktúry sochy. Sochári tejto generácie sú ešte prirodzene spätí s materiálom, remeselnou zručnosťou a profesionálnou realizáciou. To im otvára široké možnosti stvárniť čo najpresvedčivejšie svoju predstavu, reflexiu okolitého sveta. Znázorňujú nielen čo vidia, ale hlavne čo cítia. Tvoria objekty a sochy – nie projekty, každé ich dielo je veľmi osobné, témy sýte, vyjadrené na malom, koncentrovanom priestore, čoho výsledkom je zaujímavá, výrazová rozmanitosť a individuálny, poznateľný rukopis.
Výstavu Statua 2018 tvoria diela tridsiatich štyroch výtvarníkov, pri ktorých výbere bola snaha ( nie vždy realizovateľná) naznačiť istý vývojový oblúk, pripomenúť rannú tvorbu z obdobia po skončení štúdia i jej súčasnú podobu.
Vystavujúci autori: Jozef Barinka, Jozef Vachálek, Peter Hložník, Marián Polonský, Ivica Vidrová, Imrich Svitana, Juraj Gavula, Jozef Lupták, Gabriela Luptáková, Štefan Kubík, Štefan Tóth, Pavol Hložník, Oleg Fintora, Láďa Snopková, Ján Vančo, Juraj Sapara, Viktor Hulík, Ján Hoffstädter, Vojtech Pohánka, Peter Roller, Ján Sicko, Jaroslava Šicková, Michal Zdravecký, Zora Palová, Štěpán Pala, Rozália Darázsová, Jozef Höger, Martin Lettrich, Gabriela Gaspárová, Rudolf Malacký, Vladimír Durbák, Juraj Opršal, Anna Daučíková, Marián Drugda
Xénia Lettrichová