Galéria Statua | 2020_Miroslav Bezák
19943
page,page-id-19943,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,vertical_menu_enabled,,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-7.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.1,vc_responsive

Miroslav Bezák

Miroslav Bezák – Vrstvy času

Dobrý deň prajem, výstavný program oboch galérií v Pálffyho paláci sa orientuje na súčasnú voľnú výtvarnú tvorbu, na tvorbu bez spoločenskej objednávky či zadania, na tvorbu, v ktorej je umelec vedený len svojím vnútorným myšlienkovým, pocitovým a estetickým nastavením a schopnosťou vyjadriť zámer v zvolenom médiu.

Dnes v Pálffyho paláci otvárame 2 výstavy, s dvomi rôznymi kreatívnymi prístupmi – tvorbu nášho nemeckého hosťa v Galérii Statua Amira Omeroviča primárne modelujú spomenuté princípy a tvorbu Miroslava Bezáka v Galérii Pálffy formujú vedomosti a skúsenosti. Som rada, že máme príležitosť predstaviť novú problematiku a zriedka výstavne prezentovanú polohu výtvarného umenia. Profesionálne zameranie akad. mal. Miroslava Bezáka je reštaurovanie maliarskych diel a ich uvádzanie podľa možností do pôvodného stavu.

Reštaurovanie je odborná umelecká disciplína založená na dokonalom pochopení a poznaní výtvarnej a technologickej štruktúry diela, na rešpektovaní jeho autenticity. Predstavuje veľmi širokú a v praxi komplexne aplikovanú problematiku, v ktorej každý aspekt hrá dôležitú úlohu, či už je to dobový kontext, prístup k reštaurovanému obrazu, metóda reštaurovania, či súdobé maliarske techniky – mohla by som menovať, ale dohodli sme sa, že nám sám autor komentovanou prehliadkou osvetlí reštaurátorskú tvorbu na konkrétne rozpracovaných i už zreštaurovaných dielach a materiáloch dokumentujúcich konkrétne postupy.

Miroslav Bezák po absolvovaní VŠVU v Bratislave, odbor reštaurovanie závesného obrazu a tabuľovej maľby, vyše 20 rokov pôsobil v SNG, kde sa venoval hlavne obnove diela významného slovenského klasika konca 19. a začiatku 20. st. Ladislava Medňanského. Reštaurátorskej tvorbe sa venuje kontinuálne aj v súčasnosti.

Autorský a pracovný program Miroslava Bezáka je však širší. Rád odovzdáva skúsenosti a úspešne vedie maliarske kurzy. Tak ako mnohých, ktorí dôkladne poznajú maliarske remeslo, techniky i rôzne finesy, aj jeho zlákalo uplatnenie nadobudnutých zručností a znalostí v maliarskej predovšetkým figurálnej tvorbe a v tvorbe umeleckých kópií.

                                                       Xénia Lettrichová